13.04.2019.Najava-Vilinski kukovi i jama Mamet

Planinorke i planinorci,rekreativci,ljubitelji prirode!
Sokolaši vas pozivaju na planinarsko druženje!

U slijedeću subotu 13.04. imamo jednodnevni izlet na jugoistočni Velebit-Vilinski kukovi i jama Mamet.
U povratku planiran i odlazak do Kudinog mosta na Krupi.

Vilinski kukovi se nalaze između Tulovih greda i Crnopca u jugoistočnom dijelu Velebita. Između Vilinskih vrata kod Sv. Brda i Vilinskih kukova prostor je mitskih vjerovanja što ne začuđuje s obzirom na nadnaravnu ljepotu prizora mističnih kukova svih oblika. Narodna predaja kaže da vile prolaze kroz Vilinska vrata kad krenu na zborovanje, na Dušicama se sastaju, a na Vilinskim kukovima plešu.

Zastaje se i u blizini grotla jame Mamet duboke 206 metara. Otvor jame je eliptičnog oblika, dimenzija 60 x 70 metara i predstavlja najimpresivniji jamski otvor u Hrvatskoj. Dno jame dimenzija je 87 x 157 m.

Okvirni plan:

Muškovci-Pećice-jama Mamet-Vilinski vrh(922m)-Panoga(1064m)-Pećice-Muškovci

Naša ruta prolazi makadamom,stočarskim stazama, nemarkirano,dijelom označeno,(visinska razlika oko 700 m).

Jedna solidna, kružna tura u prekrasnoj prirodi,
otprilike 5-6 sati hoda,sve prema mogućnostima i dogovoru sa vodičem.

Hrana i piće:iz ruksaka.
Prijevoz osobnim automobilima.
Mjesto polaska prema dogovoru sa vodičem.
Vrijeme polaska: 06.00 h

Sve detaljnije informacije i prijave kod vodiča na mob.099/786-8236 Damir-Dado,i naravno u četvrtak,na sastanku društva.